Dom Jubileuszowy Jana Pawła II

Dom Jubileuszowy Jana Pawła II

„Wiatrakowe” zajęcia, warsztaty, spotkania i inne imprezy odbywają się w niezwykłych wnętrzach Domu Jubileuszowego Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7. To tu gościmy dzieci, młodzież, dorosłych, niepełnosprawnych, seniorów i mamy z maluchami.


Pomysł na budowę domu zapoczątkowały Światowe Dni Młodzieży w 2000 roku. Rok później pojechaliśmy do papieża Jana Pawła II razem z planami, a Ten gdy je zobaczył powiedział: „Cieszę się, budujcie” i pobłogosławił kamień węgielny.
To jedyny taki dom w Polsce i na świecie, gdzie każda kondygnacja odpowiada za inną przestrzeń rozwoju człowieka. Wszędzie wiszą zdjęcia Jana Pawła II autorstwa Arturo Mariego, dostosowane do miejsca, w którym są eksponowane.
Drugie piętro – tutaj rozwijamy sferę duchową – mieści się tu kaplica, ogród zimowy, pracownia plastyczna, sala kominkowa. Tutaj także znajduje się archiwum nauczania i życia św. Jana Pawła II.
Pierwsze piętro – tu dbamy o rozwój sfery intelektualnej – znajdują się: pracownia komputerowa, sale wykładowe, konferencyjne oraz przedszkole.
Parter – w tym miejscu dbamy o sferę psychiczną – tutaj mieszczą się: poradnia (dyżurują psycholog, pedagog, psychiatra, prawnik, coach). Tutaj znajduje się też sala widowiskowa (kino, teatr) i kawiarnia artystyczna „Młynek”.
I wreszcie piwnica, w której rozwijamy sferę fizyczną – tutaj mieszczą się sale do ćwiczeń i zajęć ruchowych, hydroterapia, fizykoterapia i pomieszczenia rehabilitacyjne.
O harmonii pomiędzy tymi czterema sferami mówił św. Jan Paweł II, a my realizujemy tę koncepcję właśnie w tym domu, który jest miejscem spotkań dla dzieci, młodzieży, dorosłych, niepełnosprawnych czy seniorów w ramach różnych zajęć, warsztatów, koncertów…
Cały obiekt ma blisko 3,5 tysiąca metrów kwadratowych.