Biznes Solidarny: „o realizmie magicznym w biznesie”

Biznes Solidarny: „o realizmie magicznym w biznesie”

Kategoria

27 października 2017


Pierwsze po wakacjach spotkanie grupy Biznes Solidarny zdominowały rozważania o tym, w jaki sposób „kultura wspiera biznes”.


Spotkanie zaczęło się tradycyjnie modlitwą – tym razem uczestnicy odmówili jedną część różańca w kaplicy Domu Jubileuszowego Jana Pawła II.
– Czwartek to dzień w modlitwie różańcowej poświęcony Janowi Pawłowi II i tajemnicom światła – przypomniał ks. Krzysztof Buchholz, szef Fundacji „Wiatrak”, powierzając jednocześnie kolejne spotkania grupy Biznes Solidarny w ręce Maryi.
Po modlitwie uczestnicy przenieśli się do kawiarni artystycznej „Młynek”, gdzie tradycyjnie była kolacja, a potem prelekcja pt. „Realizm magiczny w biznesie”. Gościem specjalnym była Pani Małgorzata Stawicka – Prezes Zarządu Spółdzielni Branży Metalowej „Tuchmet” w Tucholi oraz Fundacji „Nasza tradycja – nasza przyszłość”; laureatka wielu konkursów, między innymi Biznesmen 2013 roku, Kobieta Przedsiębiorcza 2013, Menedżer Najwyższej Jakości 2011, Gepard Biznesu 2011. Pani Małgorzata swoją prezentacją udowadniała, że to nie biznes wspiera kulturę, jak zwykło się uważać, ale to „kultura wspiera biznes”.
– Przedsiębiorczość powstała dopiero po powstaniu kultury. Sztuka powinna stać się fundamentem naszego patrzenia na świat i prowadzić do przedsiębiorczości. Powinniśmy się zastanowić, czy jesteśmy posiadaczami, czy twórcami? – mówiła Pani Małgorzata, która w swojej bogatej pracy zawodowej, znajduje jeszcze czas na wykłady dla młodych na WSG, na pisanie doktoratu na uniwersytecie w Szczecinie, a także pracę w fundacji „Nasza tradycja – nasza przyszłość”. – Postanowiłam stworzyć Dom Legend Bydgoskich. Poświęcam na to parter własnego domu, przenosząc całą strefę prywatną na piętro – zapowiedziała.
Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczestników kolacji. Po wystąpieniu rozpoczęła się długa i ożywiona dyskusja.

Kolejne spotkanie grupy Biznes Solidarny odbędzie się 23 listopada. Gościem specjalnym będzie Pan Krzysztof Sikora – prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki, konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy. Temat spotkania: “Praca cudzoziemców w kontekście polskich doświadczeń za granicą i pracy obcokrajowców w Polsce”.

Zasady funkcjonowania w grupie Biznes Solidarny