Niepełnosprawni nagrodzeni, statuetki “Przyjaciel Wiatraka” wręczone

Niepełnosprawni nagrodzeni, statuetki “Przyjaciel Wiatraka” wręczone

30 November 2018


Niepełnosprawni z całej Polski wzięli udział w VII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART w Bydgoszczy. Najlepsi zostali nagrodzeni w czwartkowy wieczór, wystąpił utalentowany wokalista Krzysztof Iwaneczko, wręczyliśmy także statuetki dla “Przyjaciół Wiatraka”.


Tematem, który podjęliśmy w tym roku podczas VII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, były słowa św. Jana Pawła II „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”. Te słowa naszego wielkiego rodaka i 100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości były zachętą  i inspiracją w pracy artystycznej do pokazania postaw i zachowań patriotycznych.

Na festiwal wpłynęło 456 prac z całej Polski (z 13 województw) od 616 osób w wieku od 7 do 87 lat w 7 kategoriach.

Wszystkie prace są piękne i ciekawe. Oddają miłość do naszej Ojczyzny, wspominają historię naszego państwa, wychwalają piękne krajobrazy, pokazują bogatą polską kulturę i symbolikę. Część związana jest ze wspomnieniami artystów np. wakacji czy czasu spędzonego z rodziną. Jedne prace zachwycają bogactwem kolorów, inne techniką wykonania, jeszcze inne symboliką.

W środę i czwartek odbył się drugi etap konkursu czyli przegląd form scenicznych w kategoriach taniec, muzyka, teatr. To było niesamowite przeżycie oglądać artystów na scenie, zachwycać się ich głosem, ruchem, pomysłem. Poziom występów był wysoki.

Jury Festiwalu w składzie: Magdalena Kropkowska, Magdalena Paradowska, Sylwia Pieczka, Aleksandra Wolna, Wiesław Kajdasz, Maciej Różycki, Piotr Zaporowicz – przyznało następujące wyróżnienia i nagrody:

W KATEGORII RĘKODZIEŁO

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Paulina Brylewska, Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie

– Sławomir Sadowski, Środowiskowy Dom Samopomocy, Rypin

III miejsce – Kamila Dziewiętkowska, Zespół Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych Warsztaty Terapii Zajęciowej, Czaplinek

II miejsce – Ewa Wężyk, WTZ Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Wieruszów

I miejsce – Katarzyna Kołodziejczyk, Środowiskowy Dom Samopomocy, Tczew

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – nie przyznano

III miejsce – Agata Baraniecka, Stowarzyszenie na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęć “Sintur”, Turek

– Wanesa Regent, Środowiskowy Dom Samopomocy, Grudziądz

II miejsce – nie przyznano

I miejsce – Marcin Małecki, Stowarzyszenie Szansa na Zdrowie, Golub Dobrzyń

W KATEGORII FOTOGRAFIA:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Krzysztof Rostkowski, Środowiskowy Dom Samopomocy im. Jana Pawła II w Gdańsku

– Grzegorz Hull, WTZ Stowarzyszenia “EMAUS”, Kraków

– Anrzej Kowalczyk, Dom Pomocy Społecznej, Ślesin

III miejsce – Iwona Woziwoda, WTZ przy Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych “Arkadia” w Toruniu

II miejsce – nie przyznano

I miejsce – Andrzej Cieślak, WTZ, Grudziądz

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

nie przyznano nagród i wyróżnień

W KATEGORII MALARSTWO:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Agata Dzierżek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – Środowiskowy Dom Samopomocy, Białystok

III miejsce – Katarzyna Fijałkowska, Fundacja im. Brata Alberta Warsztat Terapii Zajęciowej “Bratanki” w Toruniu

II miejsce – Anna Mużyło, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Radość Życia” Warsztat Terapii Zajęciowej, Dąbrowa Białostocka

I miejsce – Michał Natunewicz, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Radość Życia” Warsztat Terapii Zajęciowej, Dąbrowa Białostocka

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Marcin Bujanowski, WTZ mega-Art. W Bydgoszczy

III miejsce – Ireneusz Bednarczyk, WTZ przy Polskim Związku Niewidomych w Bydgoszczy

II miejsce – Paulina Jończyk, Środowiskowy Dom Samopomocy, Jedlanka

I miejsce – Dominika Radgowska, Środowiskowy Dom Samopomocy, Pabianice

W KATEGORII TWÓRCZOŚĆ LITERACKA:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – nie przyznano

III miejsce – Ryszard Kołodziejczak, ŚDS w Gniewkowie

II miejsce – Piotr Banaszkiewicz, WTZ przy Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM, Koluszki

I miejsce – Ewelina Łukasik, SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY z Myślenic

– Magdalena Wątor, SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY z Myślenic

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Krzysztof Gudzelak z II LO w Przemyślu

III miejsce – Mieczysław Janiak, Środowiskowy Dom Samopomocy w Młodzianowie

– Barbara Kowalczyk, WTZ im. E. Stachury w Aleksandrowie Kujawskim

II miejsce – nie przyznano

I miejsce – Anna Piliszewska z Wieliczki (nie mogła przyjechać, ale dziękowała za możliwość wzięcia udziału w konkursie, za docenienie w tak trudnym dla niej czasie zmagania się z chorobą nowotworową, serdecznie pozdrawia wszystkich uczestników festiwalu)

W KATEGORII TANIEC:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – nie przyznano

III miejsce – duet ONA i ON, Środowiskowy Dom Samopomocy, Skrzynno

– grupa WRZOS, Środowiskowy Dom Samopomocy “WRZOS” w Bydgoszczy

II miejsce – PASJONACI, Środowiskowy Dom Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną KOŁO w Świdniku

– Rafał Zeydlewicz, Warszat Terapii Zajęciowej “mega-Art.” przy Polskim Związku Niewidomych w Bydgoszczy

I miejsce – nie przyznano

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

nie wpłynęły prace

W KATEGORII TEATR:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – nie przyznano

III miejsce – DZIECI JPII, Warsztat Terapii Zajęciowej w Lipce

II miejsce – grupa teatralna MOST, Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie

I miejsce – grupa MENUET, Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Święta Faustyna w Tychach

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

do II etapu dotrwała 1 praca

wyróżnienie – nie przyznano

III miejsce – nie przyznano

II miejsce – nie przyznano

I miejsce – KOŁO MIŁOŚNIKÓW TEATRU z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. BRAILLE’A w Bydgoszczy

W KATEGORII MUZYKA:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienia – Janusz Czerwiński, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rypinie

– Stanisława Mistela, Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie

III miejsce – zespół GROLLE, Dom Pomocy Społecznej Orunia w Gdańsku

II miejsce – zespół POLE MINOWE, Warsztat Terapii Zajęciowej im. E. Stachury w Aleksandrowie Kujawskim

I miejsce – Oskar Ozi Wasilewski, Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 w Łodzi

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – nie przyznano

III miejsce – Dariusz Paszkowski, Dom Pomocy Społecznej w Grudziądzu

II miejsce – Wioleta Urbańska, Warsztaty Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Toruniu

– Elżbieta Wesołowska, Dom Pomocy Społecznej w Chojnicach

I miejsce – nie przyznano

GRAND PRIX VII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART 

KOŁO MIŁOŚNIKÓW TEATRU z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. BRAILLE’A w Bydgoszczy

PRZYJACIELE WIATRAKA

Tradycyjnie podczas koncertu finałowego VII Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”, z okazji 23. urodzin Fundacji “Wiatrak”, wręczyliśmy statuetki „Przyjaciel Wiatraka”. Otrzymali je:

Aleksander Dętkoś – bydgoski artysta, twórca statuetki „Przyjaciel Wiatraka”

Krzysztof Kosmatka – zaangażowany w bieżącą działalność „Wiatraka”, myślący o aktualnych potrzebach

Andrzej Muszyński – złota rączka i kierowca prawie na każde wezwanie

Stanisław Sobieszczański – adwokat, członek Rady Naukowo-Programowej Forum Dialogu i Myśli Jana Pawła II przy Fundacji „Wiatrak”

Piotr Zaporowicz – artysta zajmujący się malarstwem i rysunkiem, prowadzący w „Wiatraku” zajęcia dla osób niepełnosprawnych, twórca witraża oraz projektant ołtarza i tabernakulum w wiatrakowej kaplicy

Aneta i Marcin Kania

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr – za pomoc w rozwiązaniu konkretnego problemu w działalności „Wiatraka”.

Autor zdjęć: Wiesław Kajdasz