Od wykładu o Bułgarii aż po Wigilię. Wiatrakowe UTW w grudniu

Od wykładu o Bułgarii aż po Wigilię. Wiatrakowe UTW w grudniu

Kategoria

31 December 2019


Tradycyjnie w grudniu na naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku “Wiatrak” bardzo wiele się działo.


Wykład o kulturze Bułgarii, połączony z degustacją i quizem wiedzy – 3 grudnia

Pierwszy wtorek grudnia przywitał seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku wizytą „Przyjaciela Wiatraka” pana Georga Gergova, który przygotował prezentację na temat kultury swojej ojczyzny – Bułgarii. Wykład zaczął prezentacją narodowego tańca, później studenci dowiedzieli się o popularnych miastach i najważniejszych zabytkach kraju. Następnie zostały omówione bułgarskie tradycje, na przykład noworoczne odpędzanie złych duchów przez taniec i stroje czy wręczanie biało-czerwonych bransoletek na wiosnę, symbolizujących zdrowie i pomyślność. Największe zainteresowanie wzbudził obyczaj tańca po rozżarzonych węglach nazywanego „Nestinarstwem”. Na zakończenie prowadzący zadał kilka pytań dotyczących prezentacji, każda dobra odpowiedź była nagradzana małym upominkiem prosto z Bułgarii. Dziękujemy Panu Giorgiemu za wspaniały i interesujący wykład.

Najważniejsze mięśnie w naszym ciele – mięśnie posturalne – 13 grudnia

Kolejny wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku poprowadziła pani magister Katarzyna Kortas – mówiła na temat mięśni posturalnych. Słuchacze dowiedzieli się, czym są mięśnie toniczne, gdzie występują, jak prawidłowo stać, a także jakie są pozycje ciała z wyrodnieniami. Nie zabrakło także pokazu ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie głębokie, dzięki temu Seniorzy wiedzą, że można działać prewencyjnie przed urazami odcinka lędźwiowego.

Wigilia UTW – 17 grudnia

Zwieńczeniem grudnia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku było wspólne kolędowanie w restauracji Pierogarnia „Pod Aniołami”. Seniorzy wraz z ks. Wojciechem Przybyłą – prezesem Fundacji „Wiatrak” i ks. Tomaszem Klafetką – dyrektorem Fundacji „Wiatrak” odmówili modlitwę, podzielili się opłatkiem, a następnie zasiedli do stołu, by zjeść przygotowane potrawy. Spędzony czas umiliła Pani Agata Pufal, która wraz z seniorami zaśpiewała kolędy. Nie zabrakło także wspólnej zabawy z quizem wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszystkim za obecność. Do zobaczenia w Nowym Roku.