„Pan Tadeusz’18” – nagradzany spektakl Akademii Muzycznej w „Wiatraku”

„Pan Tadeusz’18” – nagradzany spektakl Akademii Muzycznej w „Wiatraku”

Kategoria ,

25 November 2018


Spektakl „Pan Tadeusz’18” w wykonaniu studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej będzie można zobaczyć w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7).


Spektakl wystawiony zostanie w niedzielę (9 grudnia) o godz. 16.00. To nowatorska próba przybliżenia tekstu „Pana Tadeusza” Mickiewicza w formie scenicznej opowieści muzycznej, złożonej z kilku obrazów, których nie łączy ani chronologia, ani przypisanie aktorowi-wokaliście wyłącznie jednej postaci scenicznej. Spoiwem opowieści teatralnej staje się tu muzyka i śpiew.

Przedstawienie wyreżyserował aktor i wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej Witold Szulc. – Spektakl powstał z pasji do muzyki i teatru, z mojego zauroczenia genialnymi fragmentami wyjątkowo muzycznego „Pana Tadeusza” – mówił reżyser i autor scenariusza.

 

W spektaklu biorą udział studenci wydziału wokalno-aktorskiego (śpiew klasyczny) i wydziału dyrygentury, jazzu i edukacji muzycznej (specjalność – wokalistyka jazzowa). Miał swoją premierę w marcu tego roku na bydgoskiej uczelni, a potem znalazł się w programie Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, został też zakwalifikowany do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej). W wakacje przedstawienie zdobyło wyróżnienie podczas Festiwalu Fama w Świnoujściu.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

Studenci AM w Bydgoszczy

Paweł Tomasz Grajnert, Tomasz Świerk – muzyka

Tomasz Terpiński – realizacja dźwięku

Jakub Woźniak – światło

Anna Smęda – układ poloneza

Witold Szulc – reżyseria 

Partner wydarzenia

 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018

 

Projekt „Wiatrakowa Przestrzeń Kultury” został objęty honorowym patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego