Wykład o synestezji i wycieczka do spalarni. Luty na UTW

Wykład o synestezji i wycieczka do spalarni. Luty na UTW

Kategoria

11 March 2020


Miesiąc luty obfitował w wiele wydarzeń dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku “Wiatrak”.


Na początku miesiąca seniorzy uczestniczyli w wykładzie dotyczącym zdrowia psychicznego, o którym więcej można przeczytać tutaj.

Natomiast kolejne spotkanie pt. „Synestezja: życiowy problem czy dar od Boga?” poprowadziła Pani Paulina Kosobucka, która opowiedziała o ciekawym zjawisku synestezji czyli zdolności, dzięki której doświadczenia jednego zmysłu wywołują odczucia charakterystyczne dla innych zmysłów – np. odbieranie niskich dźwięków powoduje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp. Ta niezwykła cecha może, lecz nie musi być dziedziczona genetycznie. Wiemy to dzięki prowadzącej, która sama jest synestetykiem, a – jak informuje – poza jej mamą żaden z pozostałych członków rodziny nie posiada takich zdolności.

Seniorzy z zaciekawieniem słuchali o wydarzeniach doświadczanych przez Panią Paulinę, która opowiedziała o rodzajach synestezji, które u niej występują. Są to między innymi: chromestazja – widzenie dźwięków albo synestezja czasoprzestrzenna czyli widzenie czasu, przestrzeni w kolorach i barwach. Nie zabrakło także przykładów wizualnych dla łatwiejszego wyobrażenia sobie tych zdolności. Słuchacze poznali również sławnych artystów, którzy posiadali umiejętność synestezji, byli nimi: kompozytorzy Franz Liszt i Olivier Messiaen, malarz Vincent van Gogh oraz pianista Duke Ellington. Na koniec prowadząca powiedziała o słabych i mocnych stronach synestetyków. Dziękujemy Pani Paulinie Kosobuckiej za przeprowadzenie interesującego wykładu.

25 lutego z kolei grupa seniorów odwiedziła Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych „ProNatura”. Na miejscu zostaliśmy serdecznie powitani przez Pana Macieja Fedorowicza, który opowiedział o prawidłowej segregacji odpadów, historii powstania spalarni oraz procesie ich przetwarzania w energię cieplną i prąd. Jednak najważniejszy punkt wycieczki stanowiło zwiedzanie samej spalarni. Na własne oczy zobaczyliśmy zakład od wewnątrz. Z pewnością była to ciekawe wyjście.