Finał “fART”: nagrody dla niepełnosprawnych i Przyjaciół “Wiatraka”

Finał “fART”: nagrody dla niepełnosprawnych i Przyjaciół “Wiatraka”

29 listopada 2019


Gala finałowa VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”odbyła się 28 listopada w Bazylice MBKM. Wręczono nagrody, także statuetki “Przyjaciel Wiatraka”. Zagrał zespół Małe TGD.


Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem „Bądź moim „Przyjacielem”. Prace konkursowe w 7 kategoriach (muzyka, taniec, teatr, rękodzieło, plastyka, fotografia i twórczość literacka) spłynęły do nas z całej Polski od artystów w wieku od 8 do 88 lat. Wszystkie prace piękne i ciekawe, pokazujące przyjaźń w różnych jej aspektach, także tym trudnym – braku przyjaciela. Część prac (zwłaszcza te nagrodzone i wyróżnione) można obejrzeć w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II do 30 grudnia. W środę i czwartek (27-28 listopada) odbył się drugi etap konkursu, czyli przegląd form scenicznych w kategoriach taniec, muzyka, teatr. To było niesamowite przeżycie oglądać artystów na scenie, zachwycać się ich głosem, ruchem, pomysłem.

Konkurencja była ogromna, gdyż udział w konkursie wzięło więcej osób niż w zeszłym roku – prawie 800. Jury musiało się natrudzić, aby wybrać laureatów. Dlatego serdecznie gratulujemy wszystkim artystom, a szczególnie tym nagrodzonym i wyróżnionym.

Jury Festiwalu w składzie:

  1. Grażyna Dobrzelecka

  2. Katarzyna Lewandowska

  3. Sylwia Pieczka

  4. Maja Wasilewska-Pardo

  5. Aleksandra Wolna

  6. Wiesław Kajdasz

  7. Maciej Różycki

przyznało następujące wyróżnienia i nagrody:

Grand Prix 

TEATR DOROTY – Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Krakowskiej – Kraków

w kategorii rękodzieło:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Leszek Oborski – Warsztaty Terapii Zajęciowej Mazurskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – Kętrzyn

III miejsce – Brygida Matuszewska – Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej – Zabrze

II miejsce – Bartosz Dzieniszewski – Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej – Zabrze

I miejsce – Agnieszka Kukwa – Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzysznia „Otwarte Drzwi” – Warszawa

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Kamil Łukaszów – Warsztaty Terapii Zajęciowej – Krosno Odrzańskie

III miejsce – Katarzyna Przewódzka – Warsztaty Terapii Zajęciowej Mazurskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – Kętrzyn

II miejsce – Ryszard Dziedzic – Środowiskowy Dom Samopomocy LAZARUS – Elbląg

I miejsce – Krzysztof Kumorek – Warsztaty Terapii Zajęciowej Mazurskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – Kętrzyn

w kategorii fotografia:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Zbigniew Bieganowski – Dom Pomocy Społecznej Orunia – Gdańsk

III miejsce – Marzena Pawlak – Środowiskowy Dom Samopomocy – Głębockie

II miejsce – Bartosz wesołek – Środowiskowy Dom Samopomocy „Gościnni” – Kórnik

I miejsce – Danuta Doroż – Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Krakowskiej

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Maciej Borkowski – Środowiskowy Dom Samopomocy „Caritas” – Grudziądz

III miejsce – Karina Kominek – Środowiskowy Dom Samopomocy „Gościnni” – Kórnik

II miejsce – Mariusz Teichert – 5 Dom Pomocy Społecznej – Łódź

I miejsce – Michał Jędrzejczak – Warsztat Terapii Zajęciowej – Drzewica

w kategorii plastyka (malarstwo i rysunek):

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Sandra Kotlarczyk – Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy – Biskupiec

III miejsce – Rafał Miodek – Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z Nami” – Podłosie

II miejsce – Natalia Malinowska – Środowiskowy Dom Samopomocy – Gdańsk

I miejsce – Mariusz Stankiewicz – Warsztat Terapii Zajęciowej – Dąbrowa Białostocka

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Wiktor Ozimkiewicz – Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. L. Braille’a – Bydgoszcz

– Danuta Witkowska – Świebodzin

III miejsce – Andrzej Wiśniewski – Ośrodek Wsparcia „Pod Zielonym Dębem” – Jawor

II miejsce – Urszula Siurnicka – Warsztat Terapii Zajęciowej – Szczytno

I miejsce – Krzysztof Stasiak – Warsztat Terapii Zajęciowej – Piasecznik

w kategorii twórczość literacka:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Teresa Wojtkiewicz – Środowiskowy Dom Samopomocy „Bratek” – Ostróda

III miejsce – Magdalena Burniak – Warsztat Terapii Zajęciowej „Caritas” im. św. Krzysztofa – Lwówek Śląski

II miejsce – Tomasz Kołątaj – Środowiskowy Dom Samopomocy „Bratek” – Ostróda

I miejsce – Piotr Banaszkiewicz – Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” – Koluszki

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Ewa Górska – Środowiskowy Dom Samopomocy – Pabianice

III miejsce – Zygmunt Miszczak – Lublin

II miejsce – Anna Łabor – Środowiskowy Dom Samopomocy Powiatowego Ośrodka Wsparcia – Kamienna Góra

I miejsce – Szymon Nyga – Warsztaty Terapii Zajęciowej – Olsztynek

w kategorii taniec:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – Aleksandra Lipowska i Daniela Szpank – Środowiskowy Dom Samopomocy – Lubliniec

III miejsce – ZIG-ZAG – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 37 – Gdańsk

II miejsce – NOWA ZORZA – Warsztat Terapii Zajęciowej „Nowa Zorza”

I miejsce – CZARNO-BIALI – Środowiskowy Dom Samopomocy

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – PSIKUS – Środowiskowy Dom Samopomocy im. Wernera Kenkel – Włoszakowice

III miejsce – nie przyznano

II miejsce – nie przyznano

I miejsce – nie przyznano

w kategorii teatr:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienie – MICHAŁY Z MICHALINOWA – Ośrodek Rehabilitcyjno-Edukacyjno-Wychowawczy – Michalinów Oleśnicki

III miejsce – nie przyznano

II miejsce – KWORCE – Dom Pomocy Społecznej „Orunia”/ Środowiskowy Dom Samopomocy – Gdańsk

– FRANK I PRZYJACIELE – Środowiskowy Dom Samopomocy – Milicz

I miejsce – GRUPA TEATRALNA „CARITAS” – Warsztat Terapii Zajęciowej „Caritas” im. św. Krzysztofa – Lwówek Śląski

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – KOŁO MIŁOŚNIKÓW TEATRU – Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. L. Braille’a – Bydgoszcz

III miejsce – WTZ DRZEWICA – Warsztat Terapii Zajęciowej – Drzewica

II miejsce – GRUPA TEATRALNA LUX – Środowiskowy Dom Samopomocy – Grudziądz

I miejsce – TEATR JiM – Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji JiM – Łódź

w kategorii muzyka:

w I kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność intelektualna):

wyróżnienia – Ryszard Kilarski – ZDPSiOW Środowiskowy Dom Samopomocy “WRZOS” – Bydgoszcz

– ARKADIA – Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” – Toruń

III miejsce – TO-MY – Warsztat Terapii Zajęciowej – Grudziądz

II miejsce – GROLLE – Dom Pomocy Społecznej Orunia – Gdańsk

I miejsce – DOMINIK STRZELEC BEND – Dom Pomocy Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej – Brwinów

w II kategorii niepełnosprawności (niepełnosprawność fizyczna):

wyróżnienie – Maja Adamska – Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka – Inowrocław

– LAZURKI – Środowiskowy Dom Samopomocy LAZARUS – Elbląg

III miejsce – Anna Gerlach – Dom Pomocy Społecznej – Grudziądz

II miejsce – Monika Górska i Wioleta Urbańska – Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych – Toruń

I miejsce – nie przyznano

Statuetki „Przyjaciel Wiatraka” otrzymali:

Pan Georgi Gergov, który kilka lat temu przyjechał z Bułgarii w ramach wolontariatu europejskiego, w „Wiatraku” odbył staż, pracuje w Polsce, a w wolnych chwilach pomaga wolontariuszom europejskim goszczącym w „Wiatraku”

Państwo Magdalena i Tobiasz Torz – członkowie wspólnoty „Martyria” (część absolwencka), wolontariusze przy wielu projektach i akcjach, np. Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”, Wiatrakowy Klub Filmowy, koncerty. Dostępni prawie na każde wezwanie.

Pan Mariusz Kujawa – dyrektor sklepu Auchan w Bydgoszczy, dzięki jego przychylności „Wiatrak” po raz kolejny ma możliwość realizować projekt dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Pinokio”.

Podczas Gali zagrał zespół Małe TGD.

Panu Adamowi Sowie dziękujemy za pyszny tort na 24. urodziny „Wiatraka”.

Zdjęcia: Pan Wiesław Kajdasz