Finalistka konkursu: Jan Paweł II był dla mnie kimś ważnym [ROZMOWA]

Finalistka konkursu: Jan Paweł II był dla mnie kimś ważnym [ROZMOWA]

Kategoria

27 czerwca 2018


– Jan Paweł II towarzyszy mi ciągle w moim życiu – mówi Katarzyna Stolarczyk, która zajęła II miejsce w naszym konkursie „Gdzie jest Papież?” i w nagrodę pojedzie wraz z osobą towarzyszącą na pielgrzymkę do Włoch.


Pani Kasia dzielnie walczyła w naszym konkursie, choć jest w stanie błogosławionym – oczekuje trzeciego dziecka. Na finale zjawiła się wraz z mężem i dwójką maluszków.

Dlaczego zdecydowała się Pani wziąć udział w konkursie?

Katarzyna Stolarczyk: Lubię rywalizację, a teraz rzadko mam okazję, żeby startować w konkursach. Już kiedyś brałam udział w konkursach o Janie Pawle II, więc wiedzę posiadałam całkiem niezłą. Z czasem oczywiście wiele wyparowało, ale liczyłam, że mam jakieś szanse.

Bez trudu przeszła Pani etap konkursu w Internecie. Czego się Pani spodziewała w kolejnym?

– Myślałam, że to będzie test lub będziemy pisać odpowiedzi na pytania. Po tym, jak dowiedziałam się, że będzie to szukanie zdjęć i cytatów Jana Pawła II w Domu Jubileuszowym to pomyślałam, że – skoro jestem w ciąży – mam marne szanse. Obawiałam się, czy będę miała siłę na bieganie po schodach i czy to możliwe, że zrobię to jako jedna z pierwszych, ale się udało.

Jak wspomina Pani finał?

– Na pewno był stres. Scena, światła, losowanie pytań, nigdy nie wiadomo na co się trafi. Koleżanka dostała trudne pytania, z którymi miałabym problem. Moje, wydawało mi się, były dość szczęśliwe. Niestety stres spowodował, że w końcu poległam na pytaniu o książki Jana Pawła II, których w Krakowie u rodziców mam kilka na półce i które dobrze znam. Potrafiłam wymienić tylko jedną.

Nagrodą jest dwuosobowa pielgrzymka do Włoch. Z kim Pani pojedzie i co najbardziej chciałaby Pani tam zobaczyć?

– Jeśli pojadę, to na pewno z mężem. Chciałabym wybrać się na grób Jana Pawła II, którego jeszcze nie odwiedziłam. Byłam we Włoszech, kiedy żył Jan Paweł II w 2000 roku, więc od tego czasu dużo się zmieniło. Ponadto chciałabym jeszcze zobaczyć papieża Franciszka, bo nie miałam okazji się z nim spotkać.

Kim był dla Pani Jan Paweł II?

– Na pewno był kimś ważnym w moim życiu. Bardzo często odnosiłam się do jego nauki, cytatów w różnych rzeczach, które przygotowywałam. Nawet do prezentacji maturalnej miałam jedną z jego książek, ale też i mój ślub odbywał się dzień przed jego kanonizacją. Dzień po ślubie pojechaliśmy do Łagiewnik, gdzie uczestniczyliśmy w transmisji Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu, a potem w Mszy św. w Łagiewnikach, więc to był ważny moment w naszym życiu i na pewno to nie był przypadek.

Relacja z finału konkursu „Gdzie jest Papież?” oraz 98. urodzin Jana Pawła II

Na zdjęciu: Katarzyna Stolarczyk (z prawej) podczas II etapu konkursu “Gdzie jest Papież?”