MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO JUNIORÓW

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO JUNIORÓW

Kategoria

16 września 2020


W niedzielę 13 września odbyły się jedne z najważniejszych turniejów dla juniorów w szachach szybkich. Rozgrywki co roku ściągają najsilniejszych zawodników z naszego regionu. Jest to przegląd wszystkich roczników oraz podsumowanie szkolenia w klubach.

Mistrzostwa odbyły się w Toruniu i we wszystkich grupach rocznikowych wystartowało 122 młodych szachistów. Do Torunia wybrała się dziesięcioosobowa ekipa Wiatraka. Dla kilku z nich był to pierwszy start w takich mistrzostwach. W grupie dziewcząt do lat 14 wystartowały dwie nasze juniorki. W tej grupie grało 9 zawodniczek. Nasze juniorki miały w swojej grupie cztery bardzo doświadczone przeciwniczki, które miały podzielić się czołowymi miejscami, ale trochę pokrzyżowała im plany Michalina Albrecht zajmując 4 miejsce. Co ciekawe Michalina była najmłodszą zawodniczką ze wszystkich uczestniczek w tej grupie. Druga nasza zawodniczka Aleksandra Ziółkowska zagrała po raz pierwszy turniej od rozpoczęcia pandemii. Pomimo tego grała dzielnie i zajęła 7 pozycję.

Wyniki – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_2862/results.html?l=pl&tb=10_

W grupie chłopców do lat 10 wystartowało 28 zawodników. Tutaj reprezentowało nas czterech młodych zawodników. Od pierwszych rund trójka naszych juniorów Michał Piotrowski, Piotr Skrzypczyński oraz Antek Palsson-Paszek walczyło na czołowych szachownicach. Zakończyło się bardzo dobrymi wynikami. Na 7 miejscu uplasował się Piotr Skrzypczyński, który grał najrówniej przez cały turniej i wytrzymał kondycyjnie 9 rund, remisując nawet z faworytem turnieju Kopaczewskim. Na 9 pozycji zakończył Michał Piotrowski. Niestety przegrał trzy ostatnie partie. Szczególnie zacięty pojedynek w 8 rundzie z późniejszym zwycięzcą mistrzostw kosztował go wiele sił. Na 11 miejscu uplasował się Antek Palsson-Paszek. Po świetnym początku trafił na swoich kolegów klubowych Piotrka i Michała. Przegrał z nimi i to odrzuciło go trochę w tabeli. W tej grupie grał także nasz najmłodszy zawodnik Mikołaj Lemanowicz (9 lat). Był to jego drugi taki turniej po pierwszym rozegranym tydzień temu. Zajął 18 pozycję zdobywając 4 punkty. Przegrywał z silnymi zawodnikami, którzy posiadają duże doświadczenie. Zapłacił w tak silnym turnieju trochę frycowe. Cała czwórka zagrała bardzo dobrze cały turniej i biorąc pod uwagę, że to początek ich drogi szachowej to już widać ich talent.

Wyniki – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_2747/results.html?l=pl&tb=10_

W grupie chłopców do lat 14 grała trójka naszych zawodników wśród 38 uczestników. Najlepiej wypadł Piotrek Dyl zajmując 8 miejsce. Do końca walczył o czołowe miejsca i dopiero porażka w ostatniej partii przeszkodziła, aby uplasował się wyżej. Był to w jego wykonaniu bardzo dobry turniej. Na 11 pozycji zakończył Bartek Przybylski. Walczył on  bardzo pechowo a trzeba nadmienić, że bronił tytułu mistrzowskiego sprzed roku. Niestety, ale nasz junior akurat miał gorszy dzień ale można uznać to za wypadek przy pracy. Na 21 miejscu uplasował się najmniej doświadczony z tej trójki junior Tymoteusz Lewandowski. Walczył najczęściej z zawodnikami z wyższymi kategoriami. Jednak ostatnie trzy rundy zakończył porażkami, co odrzuciło go na dalsze miejsce. Patrząc, że miał 22 numer startowy można uznać, że wykonał swój plan.

Wyniki – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_3023/results.html?l=pl&tb=10_

Najwyższe wiekowo grupy dziewcząt i chłopców do lat 18 (5 dziewcząt i 11 chłopców) grały razem, ale klasyfikacje były prowadzone oddzielnie. Tutaj grał Sebastian Albrecht. Grał solidnie i zajął 5 miejsce wśród chłopców. Wynik osiągnięty można uznać na plus szczególnie, że miał dopiero 12 numer startowy.

Wyniki – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_2863/results.html?l=pl&tb=10_

Podsumowując mistrzostwa były udane. Zawodniczki i zawodnicy Wiatraka podjęli walkę zajmując wysokie miejsca w mistrzostwach województwa.