Fundacja „Wiatrak”
„Wiatrak” to interdyscyplinarna, prorozwojowa instytucja edukacyjno-kulturalna, która mocą wartości wypływających z życia św. Jana Pawła II oraz siłą zaangażowania zespołu, napędza do dobra i umożliwia coraz pełniejsze życie dzięki świadomej, efektywnej edukacji, wsparciu duchowemu i psychologicznemu, dbałości o każdy wymiar rozwoju człowieka.
Główną ideą Fundacji jest wprowadzanie w życie nauki św. Jana Pawła II, która mówi o rozwoju człowieka na czterech płaszczyznach.
FIZYCZNEJ
PSYCHICZNEJ
DUCHOWEJ
INTELEKTUALNEJ
W „Wiatraku” stwarzamy przestrzeń, w której każda osoba, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy sytuacji życiowej, może poszerzać swoją wiedzę, rozwijać talenty oraz odkrywać radość płynącą z bycia darem dla drugiego człowieka.
Misją „Wiatraka” jest wspieranie osoby ludzkiej na wszystkich etapach i stanach jej życia,
aby z pomocą św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty, osiągnęła pełnię szczęścia
w odkrywaniu godności oraz dojrzałym i odpowiedzialnym darze dla drugiego człowieka.
Dom Jubileuszowy im. św. Jana Pawła II
Narodziny „Wiatraka” miały miejsce 1 lipca 1995 roku. Początkowo funkcjonował on jako Centrum Kultury Katolickiej i był przyparafialną niepubliczną placówką oświatową. Od 2003 roku działalność „Wiatraka” rozszerzyła się o fundację i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Ideą powstania „Wiatraka” było stworzenie miejsca przyjaznego ludziom, pozwalającego im się rozwijać i odkrywać w sobie dobro.
Dom Jubileuszowy Fundacji „Wiatrak” to miejsce otwarte i gościnne. Oferujemy wynajem sal wykładowych, konferencyjnych, a także sali widowiskowej.
Przedszkole Niepubliczne "U Karolka"
Wolontariat międzynarodowy
Fundacja „Wiatrak” już od wielu lat współpracuje z wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności i Erasmus+, którzy wnoszą niesamowitą energię, dzielą się dorobkiem kulturowym swoich krajów, rozwijają swoje kompetencje i czynią dobro dla lokalnej społeczności.
Zagraniczni goście podejmują działania solidarnościowe w ramach projektów wolontariatu indywidualnego i grupowego w różnych placówkach oświatowych i podmiotach stowarzyszonych Fundacji „Wiatrak”. Poznają polską kulturę i uczestniczą w lekcjach z języka polskiego. Aby integrować się ze społecznością lokalną i promować międzynarodowy wolontariat spotykają się z mentorami i uczniami szkół podstawowych i średnich w Bydgoszczy i okolic.
“W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był,
a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy, ażeby również umiał być nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
– Jan Paweł II –
Warsztat Terapii Zajęciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej powstał 01.04.1999 roku z inicjatywy rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, związanych ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Fordonie. Działał jako WTZ „Bajka” do 2007 roku, który to zaowocował zmianami i WTZ przeszedł pod patronat Fundacji „Wiatrak”. Pod skrzydłami „ Wiatraka” placówka prężnie rozwija się i stale dąży do zapewnienia coraz obszerniejszej oferty rehabilitacji społeczno-zawodowej. W 2015 roku pojawiła się nowa pracownia, a stan osobowy powiększył się o dodatkowych 5 uczestników. W roku 2023 WTZ skorzystał z możliwości wsparcia PFRON dla osób oczekujących na miejsce w WTZ i przyjął 10 osób na „zajęcia klubowe w WTZ”. Realizacja programu jest kontynuowana na terenie Warsztatu i stanowi integralną część oferty terapeutycznej. Rok 2023 otworzył również możliwość powiększenia placówki i od 2024 roku do WTZ uczęszcza już 40 osób z niepełnosprawnościami. W skład Warsztatu wchodzi 8 pracowni: krawiecka, rękodzieła, stolarstwa lekkiego, plastyczna, gospodarstwa domowego, kulturalno – teatralna, haftu i makramy oraz ogrodnicza.
W ramach terapii zajęciowej i rehabilitacji w placówce zapewniona jest opieka psychologa, fizjoterapeuty i pielęgniarki. Uczestnicy zajęć WTZ mają możliwość uczestniczenia w wyjazdach na wycieczki, wyjściach do kina, restauracji, muzeum, teatru i innych formach rehabilitacji społecznej. Prowadzone są cykliczne spotkania uzawadawiające, realizowane projekty społeczne we współpracy z lokalnymi instytucjami, np. ZUS, szkołą podstawową, czy integracja z seniorami, dziećmi w wieku przedszkolnym i innymi ośrodkami zapewniającymi wsparcie uczestnikom z niepełnosprawnościami. Efekty swojej pracy uczestnicy WTZ udostępniają na kiermaszach, festynach czy poprzez organizację wydarzeń kulturalnych.
Siedziba Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”:
ul. Porazińskiej 9, 85-792 Bydgoszcz tel. 52 34 33 536
Poradnia Pomocy Psychologicznej
Misją „Wiatraka” jest wspieranie i pomaganie każdej osobie ludzkiej na wszystkich etapach jej życia. Dzięki podejmowanym działaniom, nasi podopieczni i klienci mogą w pełni rozwijać swój potencjał, żyć w równowadze i doświadczać pełni człowieczeństwa. W przestrzeni Domu Jubileuszowego tworzymy miejsce idealne do pracy terapeutycznej, służące komfortem i otwarte na każdego człowieka.
Podstawą naszego podejścia do udzielania pomocy w zakresie zdrowia psychicznego jest łączenie siły serca i rozumu, zaangażowania i miłości. Priorytetowym aspektem jest profesjonalna diagnoza oraz odpowiednie metody terapii, wykorzystane przez wykwalifikowanych specjalistów.
tel. 509 433 288