Podsumowanie IX edycji Festiwalu „fART”

Podsumowanie IX edycji Festiwalu „fART”

13 grudnia 2020


Fundacja „Wiatrak” po raz kolejny zaprosiła osoby z niepełnosprawnościami do udziału w Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”. Od lipca do października uczestnicy z całej Polski przygotowywali się do uczestnictwa w tegorocznej, dziewiątej edycji Festiwalu pod hasłem „Wiara i rozum”. Myśl przewodnia Festiwalu została zaczerpnięta z encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, w której Papież już w pierwszych zdaniach naucza: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Podsumowanie IX edycji Festiwalu „fART” odbyło się podczas uroczystej Gali Konkursowej, 26 listopada w Filharmonii Pomorskiej, która z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną poprowadzona została bez udziału publiczności. Gwiazdą tego wyjątkowego wieczoru był zespół Pectus. Transmisja z przedsięwzięcia została wyemitowana na żywo na stronie naszej Fundacji.

Realizacja tego wydarzenia przypadła na trudny okres pandemii, który często wiąże się z przymusową izolacją, zawieszaniem zajęć edukacyjnych, terapeutycznych, opiekuńczych czy też wychowawczych. Pomimo ciężkiego dla nas wszystkich czasu, Festiwal cieszył się dużą popularnością. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 642 uczestników, którzy przygotowywali swoje prace, kwalifikując je do jednej z siedmiu kategorii: taniec, teatr, muzyka, rękodzieło, plastyka, fotografia, utwór literacki. Po analizie nadesłanych prac konkursowych Jury przyznało 14 nagród głównych, 14 wyróżnień specjalnych, 27 wyróżnień oraz nagrodę Grand Prix Festiwalu „fART”.

Jesteśmy pełni podziwu wobec wszystkich nadesłanych prac, które ukazały możliwości rozwoju kreatywności, umiejętności twórczych, a przede wszystkim wiary we własne siły. Celem Festiwalu było pokazanie jak można kruszyć bariery i przezwyciężać zahamowania, a także tworzyć klimat wzajemnej akceptacji i zrozumienia, podczas kształtowania społecznej wrażliwości dla różnych form aktywności twórczej osób z niepełnosprawnościami. Każdemu z uczestników oraz terapeutom, opiekunom, wychowawcom, rodzicom z serca gratulujemy i dziękujemy za Państwa zaangażowanie.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia świętowaliśmy również dwa wielkie jubileusze – 100-lecie urodzin naszego patrona św. Jana Pawła II oraz 25-lecie działalności „Wiatraka”. Z tej okazji zostały przyznane szczególne statuetki dla przyjaciół „Wiatraka”, którzy w ostatnim czasie wspierali nas na wielu płaszczyznach. To dzięki zaangażowaniu i wzajemnej współpracy „Wiatrak” wciąż rozwija skrzydła i nakręca dobro, a okazana pomoc przejawia się w popularyzacji fundamentalnych wartości zgodnych z nauką św. Jana Pawła II.
Tegoroczne statuetki „Przyjaciel Wiatraka” otrzymali:
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Tyrawa
Fundator Ksiądz Prałat Jan Andrzejczak
Prezes Zarządu „Unum” – Aneta Podyma-Milczarek
Prezes firmy „Vaupe” – Wiesław Pacholski
Prezes firmy „Piastpol” – Jacek Łangowski
Prezes firmy „Mat-Bud” – Jacek Rutkowski
Prezes Międzyszkolnej Ligi Szachowej – Arkadiusz Matczyński
Właściciel firmy „Jan Kowalski” – Zbigniew Grześ
Centrum Handlowe Auchan Bydgoszcz Fordon.

Pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do rozwoju naszych działań, aby nasze skrzydła cały czas napędzały dobro!