PROJEKTY
FUNDACJA WIATRAK
AKADEMIA TWÓRCZEGO ROZWOJU
Tworzymy przestrzeń rozwoju dzieci i młodzieży na niemalże każdej płaszczyźnie, zarówno intelektualnej, osobowościowej, jak i fizycznej. ATR to szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych m.in. naukowych, tanecznych, sportowych, komputerowych, czy językowych, dzięki którym uczestnicy mogą twórczo spędzać czas wolny wśród swoich rówieśników, odkrywając przy tym swoje talenty i pasje. Akademia Twórczego Rozwoju prowadzona jest corocznie przez placówkę oświatowo – wychowawczą, jaką jest Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”.
e-mail: ckk@wiatrak.org.pl
tel.: 52 32 34 810
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiatrak” to kontynuacja projektu, który proponuje różnorodne zajęcia: wykłady, wyjścia, spotkania dla osób po 60 roku życia w celu ich aktywizacji międzypokoleniowej i społecznej. Celem główny projektu jest aktywizacja i integracja międzypokoleniowa seniorów, którzy uczestniczą w wykładach, spotkaniach międzypokoleniowych oraz wyjazdach integracyjnych. Realizacja projektu rozwija nowe formy edukacyjne, rekreacyjne i międzypokoleniowe dla seniorów, a także promuje aktywne starzenie się, dając możliwość rozwoju własnych pasji, co jednocześnie wpływa na poszerzanie i rozwijanie kontaktów społecznych oraz międzypokoleniowych. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
e-mail: izabela.pieczek@wiatrak.org.pl
tel.: 533 321 890
KLUB SENIORA
Klub Seniora „Wiatrak” to projekt, na którego ofertę składa się kilka działań służących podtrzymywaniu i wspieraniu sprawności i aktywności osób starszych. W ramach zajęć w Klubie Seniora, prowadzone są różne aktywności sportowo – rekreacyjne. Treningi dedykowane osobom starszym, obejmują ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające oraz stosowane w rehabilitacji.
Klub prowadzi zajęcia w godzinach od 9:00 do 14:00 przez 4 dni w tygodniu dla osób w wieku 60+.
e-mail: izabela.pieczek@wiatrak.org.pl
tel.: 533 321 890
INTERART
Fundacja “Wiatrak” realizuje kolejną edycję
projektu dla osób niepełnosprawnych “Interart”, który jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu odbywają się:
– warsztaty areterapii (plastyka, muzyka, teatr),
– zajęcia świetlicowe,
– zajęcia grupy wsparcia i rehabilitacji psychiatrycznej,
– zajęcia grupy socjoterapeutycznej,
– aktywność fizyczna – nordic walking, zajęcia fizjoterapii i fizykoterapii
– wyjścia do obiektów kultury i rekreacji. W projekcie mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.
e-mail: anna.grajpel@wiatrak.org.pl
tel.: 533 360 696
FESTIWAL TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - FART
Dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON Fundacja „Wiatrak” realizuje Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którego głównym celem jest aktywizacja społeczno-kulturalna, rozwój zdolności i dyspozycji twórczych osób niepełnosprawnych z całego kraju oraz kształtowanie wrażliwości społecznej na różne formy aktywności tej grupy osób. W ubiegłym roku została zrealizowana już dziesiąta edycja Festiwalu.
e-mail: anna.grajpel@wiatrak.org.pl
tel.: 533 360 696
ŚWIETLICA "PINOKIO"
Jest to miejsce, w którym jego uczestnicy mają możliwość edukacji, zabawy oraz wszechstronnego rozwoju osobowości i talentów. W świetlicy pracuje wykwalifikowana kadra wychowawcza, która na co dzień pomaga dzieciom w rozwiązywaniu ich młodzieńczych problemów, rozumieniu otaczającego ich świata, pracowaniu nad prawidłowymi nawykami i zachowaniami.
e-mail: anna.grajpel@wiatrak.org.pl
tel.: 533 360 696
ROZWIŃMY RAZEM SKRZYDŁA
Od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Fundacja „Wiatrak” realizuje projekt „Rozwińmy razem skrzydła” dofinansowany przez Polską Akcję Humanitarną w ramach programu Pajacyk – Pomoc psychospołeczna.
Dołączenie do programu daje nam możliwość jeszcze szerszego dotarcia z pomocą do dzieci i młodzieży w naszym regionie! W ramach programu będziemy mogli: objąć wsparciem psychospołecznym dzieci i młodzież, prowadzić różnorodne warsztaty tematyczne, pomóc w doskonaleniu znajomości języka polskiego i angielskiego.
Kto zostanie objęty naszą pomocą? My, jak i pozostałe organizacje działające w ramach Pajacyk: pomoc psychospołeczna, przeprowadziliśmy rozpoznanie potrzeb w naszych regionach. Wśród podopiecznych objętych programem znajdą się dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku 6 – 18 lat oraz ich opiekunowie.
e-mail: iwona.klimek@wiatrak.org.pl
tel.: 530 819 533
DŁUGOTERMINOWY PROJEKT WOLONTARIATU INDYWIDUALNEGO
EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI
Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy biorą udział w projekcie wolontariatu podejmują działania w Podmiotach Stowarzyszonych Fundacji „Wiatrak”. Podczas spotkań ze społecznością lokalną, wolontariusze promują piękno europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności.
e-mail: sonia.henczel@wiatrak.org.pl
tel.: 52 32 34 813
EUROPODWÓRKA
Projekt „Europodwórka” to projekt wolontariatu grupowego, w którym wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności w czasie wakacji bawią się z dziećmi na fordońskich podwórkach, aby promować aktywny wypoczynek.
Zagraniczni goście zapoznają chętne dzieci i młodzież z historią, geografią i dziedzictwem kulturowym swoich krajów. Uczą podstawowych zwrotów w ich ojczystych językach oraz przygotowują gry i zabawy. W czasie podejmowanych działań uczestnicy projektu promują międzynarodowy wolontariat.
e-mail: sonia.henczel@wiatrak.org.pl
tel.: 52 32 34 813
HEJ KOLĘDA, KOLĘDA
Projekt „Hej kolęda, kolęda!” to projekt wolontariatu grupowego, w którym uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności przygotowują międzynarodowe kolędy i prezentacje na temat tradycji Bożonarodzeniowych panujących w ich krajach.
Poprzez muzykę i śpiew zagraniczni goście pragną przybliżyć do siebie lokalne społeczeństwo i przywrócić tradycję śpiewania kolęd. Podczas spotkań ze społecznością lokalną wolontariusze promują piękno europejskiego dziedzictwa kulturowego i wolontariat Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.
e-mail: sonia.henczel@wiatrak.org.pl
tel.: 52 32 34 813
AKTYWNOŚĆ - SZANSA NA PRZYSZŁOŚĆ
Celem projektu było tworzenie przestrzeni dla rozwoju i doskonalenia kapitału ludzkiego i społecznego wśród 80 młodych ludzi (kobiet i mężczyzn) w wieku 15-29 lat z województwa kujawsko-pomorskiego, jako jednego z kluczowych czynników aktywnego angażowania się w życie społeczne oraz samodzielnego kreowania kariery zawodowej. Projekt dofinansowany był z Funduszy Europejskich.