Przyjmij Jezusa, bądź jak Zacheusz! XVIII Misterium Męki Pańskiej [RELACJA]

Przyjmij Jezusa, bądź jak Zacheusz! XVIII Misterium Męki Pańskiej [RELACJA]

Kategoria

25 marca 2018


– Nie zostawię was – mówi Pan Jezus w finale XVIII Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci do każdego z uczestników i do każdego człowieka. Tegoroczne widowisko tradycyjnie obejrzały w Niedzielę Palmową tysiące ludzi.


– Bóg jest z nami, tu i teraz. Tę prawdę pomoże dziś nam dostrzec Zacheusz. Może dziś Bóg stoi pod naszym drzewem i mówi „muszę dziś zatrzymać się w twoim domu”. Czy go przyjmiemy? – zaczął prowadzący widowisko Michał Słobodzian.

XVIII Misterium Męki Pańskiej „Nie zostawię was” pokazane zostało w Niedzielę Palmową dwukrotnie – o godz. 16.00 i 20.00. Na pierwszym pokazie obecny był ksiądz biskup Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej. – Choć w misterium pokazane zostało wiele historycznych wydarzeń, to nie dla historii tu przyszliśmy – mówił. – To dzięki tym wydarzeniom dokonało się nasze zbawienie. Kontemplując je dostrzeżmy Bożą miłość, miłosierdzie, dobroć Boga dla człowieka, który chce otworzyć nam zamknięte przez grzech bramy do raju.

Ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak” i diecezjalny duszpasterz akademicki przypomniał, że tegoroczne misterium pokazywane jest dokładnie w 14. rocznicę ustanowienia diecezji bydgoskiej, jednocześnie w Dzień Świętości Życia i w 33. Światowy Dzień Młodzieży. – W duchu młodego Kościoła przeżywamy dziś wspólny czas właśnie przez młodych przygotowany – mówił.

VIII Misterium Męki Pańskiej „Nie zostawię was”

XVIII Misterium Męki Pańskiej to dzieło ponad 300 osób, z czego około 250 to aktorzy – głównie młodzi m.in. ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie”, Fundacji „Wiatrak”, duszpasterstwa „Martyria”, a także ludzie ze wspólnot parafii MBKM. Scenariusz napisała Mariola Ciesielska, która również reżyserowała widowisko z pomocą Aleksandry Ząbek i Agaty Raniszewskiej, kostiumy zaprojektowała Katarzyna Kubiś, o oprawę muzyczną zadbali Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki. Jezusa zagrał Łukasz Nowacki.

– W Roku Ducha Świętego chcieliśmy pokazać właśnie Jego, a ponieważ to bardzo trudne, sięgnęliśmy po słowa Pana Jezusa, które wypowiedział do apostołów jeszcze, kiedy był na ziemi – tłumaczyła tytuł tegorocznego misterium Mariola Ciesielska. – Odwołujemy się w tym miejscu do Ewangelii wg Św. Jana (rozdział 14, werset 18), czyli dokładnie słów: „Nie zostawię was sierotami”. Pan Jezus tłumaczył apostołom, że jeszcze chwila, a już Go nie będzie. Trochę tak, jak rodzice tłumaczą dzieciom trudne sprawy. Mówił im, co się wydarzy i że jak to się stanie, to nie będą sami. „Dam wam Mojego Ducha, który będzie z wami zawsze” – obiecywał.

Czytaj też: Mariola Ciesielska – o tegorocznym misterium

Oglądaj: galerię zdjęć z XVIII Misterium Męki Pańskiej