Relacja wolontariuszki Klaudii z Włoch

Relacja wolontariuszki Klaudii z Włoch

Kategoria

10 maja 2018


Klaudia pojechała, za pośrednictwem Fundacji „Wiatrak”, na wolontariat do Włoch. Oto relacja z jej pracy:


Opowiem dzisiaj na czym polega projekt w którym uczestniczę. Organizacja, która mnie gości jest stowarzyszeniem non-profit zapoczątkowanym w Palermo. Jej nazwa – “Tulime” – zaczerpnięta z języka swahili, znaczy “kultywować”, co podkreśla działania ludzi angażujących się na rzecz poprawy życia w biednych krajach. Zajmują się oni edukacją, rolnictwem, hodowlą, działaniami opiekuńczymi oraz usługami społecznymi i zdrowotnymi. Tulime ma swoje siedziby w dziewięciu miejscach Włoch – ta w której działamy mieści się w regionie Puglia, w miasteczku Villa Castelli.

Najbardziej znane w tym miejscu kraju są liczne niskie domki trulli z charakterystycznymi stożkowatymi dachami, które w przeszłości służyły za proste, chłodne i – co najważniejsze – nieopodatkowane mieszkania ciężko pracującej społeczności. Na zdjęciu, które przysłałam widać jedno z sześciu ostałych się trulli w centrum Villa Castelli. Dokładnie w tym budynku mieszka Polka, jedna z zaledwie kilku żyjących tutaj (większość trulli dziś już nie jest zamieszkiwana).

Co dokładnie robimy? Skupiamy się tutaj na tworzeniu ścieżki rowerowej z punktami orientacyjnymi. Są nimi stare gospodarstwa, zwane masseria (dziś często przekształcane w pensjonaty i atrakcję turystyczną), a także liczne kamienne zbiorniki (foggia, neviera), akwedukty, kanały i doliny, budowane i wykorzystywane po wojnie w wyniku dużego problemu z irygacją wodną. Choć teraz nie brakuje tu wody, większość mieszkańców nie jest świadoma zagrożenia, które w przyszłości może się powtórzyć. Południowe Włochy są bardzo suchym regionem i jeśli woda użytkowa będzie źle eksploatowana, może dojść do tzw. „wojny wodnej”.

Oprócz jeżdżenia rowerem i dokumentowania wspomnianych punktów, współpracujemy między innymi z tutejszą szkołą, by uświadamiać młodzież we wspomnianym temacie. Wraz z czterema klasami badaliśmy, mierzyliśmy i mapowaliśmy fontanny miasta, by nanieść je na tworzoną mapę społeczności.