Szachowe zmagania w Policach

Szachowe zmagania w Policach

Kategoria , ,

30 lipca 2018


XXXIII Międzynarodowy Turniej im. Tadeusza Gniota w Policach przeszedł do historii. Tegoroczny turniej zgromadził 35 uczestników, w tym 6 arcymistrzów. Międzynarodową obsadę turnieju zagwarantowali goście z Czech, Ukrainy i Rosji. Losy zwycięstwa w turnieju ważyły się do ostatniej rundy. Mało tego, po zakończeniu wszystkich partii nadal nie było wiadomo kto wygrał, gdyż zwycięzcę wyłoniła różnica w drugiej dodatkowej wartościowości (przy równej ilości punktów i równej pierwszej wartościowości). Po raz piąty (!) zwyciężył doświadczony (dobijający do „pięćdziesiątki”) arcymistrz z Ukrainy Vadim Shishkin. Przegrał tylko jedną partię, uzyskał dwa remisy, a w pozostałych partiach pewnie punktował. Wcześniej wygrywał ten turniej w 1997, 2004, 2012 i 2015. Drugie miejsce, zajął rosyjski arcymistrz pochodzący z Tuły, Igor Jagupov.  Zgromadził 7 punktów z 9 partii, tyle samo co zwycięzca turnieju i tylko niewielka różnica w dodatkowej wartościowości sprawiła, że może odczuć niedosyt, choć w bezpośrednim pojedynku przegrał ze zwycięzcą. Trzecie miejsce zajął mistrz międzynarodowy z Czech, Tomas Kraus – 6,5 pkt. Rankingowy faworyt, arcymistrz Łukasz Cyborowski, „nie wdawał się w bójkę” i w pokojowym nastroju zakończył turniej, aż sześciokrotnie dzieląc się punktami z rywalami (tylko 3 razy wygrał, odnotowując 6 remisów).

W turnieju brał udział reprezentant PKS “Wiatrak” Bydgoszcz, Jarosław Paprocki. Zajął 14 miejsce z dorobkiem  5 punktów. Bezkompromisowa walka zaowocowała czterema wygranymi, ale przyniosła też 3 porażki, dwie partie zakończyły się podziałem punktów. W ostatniej rundzie nasz zawodnik miał okazję zmierzyć się z aktualnym mistrzem Ukrainy, Petro Golubką. Partia wyraźnie przebiegała pod dyktando bardzo wymagającego rywala zza naszej wschodniej granicy. Po wyczerpującej walce, na szachownicy pozostały jedynie króle, co oznaczało remis. Występ naszego reprezentanta należy uznać za udany, pomimo tego, że zabrakło mu pół punktu do zdobycia normy mistrzowskiej. Jedynie zwycięstwo w ostatniej partii gwarantowało taką normę. Na osłodę pozostały 34 oczka zapisane do rankingu.

Turniej szachowy  im. Tadeusza Gniota to wyjątkowy turniej ze względu na swoją historię, atmosferę, oprawę  i organizację. Organizatorem turnieju od 1989r. jest Nauczycielski Klub Szachowy „Śmiały Police”. Brawa należą się komitetowi organizacyjnemu w osobach Mieczysława Manika – przewodniczącego i Rafała Szyszyło – dyrektora turnieju oraz Pani Genowefie Folbrycht – kierownikowi od spraw organizacyjnych. Turniej prawdopodobnie nie istniałby bez sponsorów. Pula nagród finansowych w tym roku przekroczyła 15 tysięcy złotych. Słowa uznania za wsparcie turnieju należą się Gminie Police i Powiatu Polickiemu, ZNP i wielu sponsorom, także tym medialnym, a w 2018r. byli nimi: Kurier Szczeciński, Świat Biznesu i TV Police. Sędzią głównym tegorocznego turnieju był mistrz międzynarodowy Witalis Sapis, dla którego prowadzenie zmagań było przyjemnością, gdyż cały turniej przebiegł bezkonfliktowo. Od strony sportowej padła jedna norma mistrzowska, której autorem został Arkadiusz Korbal (4,5 punktu w tym zwycięstwo nad arcymistrzem) reprezentujący pobliski klub szachowy Gryf Szczecin.

Przyjacielska atmosfera, dbałość organizatorów w przygotowanie turnieju, zagwarantowanie funduszu nagród, który przyciągnie do udziału arcymistrzów, dobrana do rangi turnieju liczba uczestników, oficjalne otwarcie połączone z prezentacją każdego uczestnika turnieju, bankiet na zakończenie turnieju, no i warunki naturalne: sąsiedztwo przyrody z dala od wielkomiejskiego gwaru. Oto dlaczego warto tu przyjechać.

Wyniki końcowe turnieju:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_2846/results.html?l=pl&tb=10_

Partie turniejowe:

http://smialy.pl/gniot_partie.html