Nadal jesteśmy pod wrażeniem naszej wymiany młodzieżowej w Ukmerge na Litwie, która odbyła się w dniach 14-19 czerwca.
Fundacja „Wiatrak” wysłała 12 młodych ludzi z misją poszerzania horyzontów, poznawania obcej kultury oraz propagowania polskich wartości i tradycji.
Grupę gościło Litewskie Młodzieżowe Centrum Kultury „Jaunimo laisvalaikio Centras” w pensjonacie otoczonym dolinami, polami i jeziorami. Grupa składała się łącznie z 24 uczestników, którzy w ciągu 5 dni wymieniali się swoimi perspektywami, umiejętnościami i talentami.
Dzień 1: Grupa wyjechała z Bydgoszczy i zwiedzała Warszawę, czekając na autokar do Wilna.
Następnie, po spacerze po Starym Mieście i odwiedzeniu kilku kulturalnych miejsc w stolicy Litwy nasza grupa dotarła do Ukmerge.
Zostaliśmy przywitani tradycyjnymi litewskimi potrawami i poznaliśmy resztę grupy.
Dzień 2: Tematem drugiego dnia był humor, uprzedzenia i stereotypy.
Dzień rozpoczęliśmy od wielu energetyzatorów i lodołamaczy, podczas których grupa poznała swoje imiona i zaczęła stawać się zespołem.
W drugiej części dnia towarzyszyła nam przemiła animatorka Lina, która przygotowała prezentację dotyczącą historii polsko-litewskiej oraz zorganizowała zajęcia, w których każdy uczestnik miał swój wkład w wymianę informacji.
Dzień 3: W tym dniu grupa „zbudowała” wieżę przyjaźni, przeprowadzając burzę mózgów na różne tematy dotyczące tego, jak można poprawić stosunki między obydwoma krajami.
Występowaliśmy także jako aktorzy podczas akcji „Teatr Forum”, w ramach której zrodziło się wiele pomysłów.
Po porannych zajęciach grupa udała się na zwiedzanie Ukmerge, podczas którego poznaliśmy najważniejsze zabytki oraz urządziliśmy piknik w parku miejskim.
Dzień 4: Czwarty dzień upłynął pod znakiem zajęć na świeżym powietrzu, podczas których odwiedziliśmy wiele dworów w okolicach Ukmerge. Najpierw poszliśmy na kawę, herbatę i ciasto do restauracji, której właścicielem jest Rokas Galvonas, jeden z najmłodszych szefów kuchni na Litwie, uważany za wielki lokalny talent.
Drugim dworem był „Taujenu Dvaras”, w którym aktor opowiedział historię starego budynku i wiele opowieści o symbolu dworu, czarnym łabędziu.
Trzecim dworem był dom pierwszego prezydenta Litwy, Antanasa Smetony, gdzie zjedliśmy obiad i podziwialiśmy wspaniałe widoki na jezioro.
Dzień zakończył się wizytą grupy w aquaparku, gdzie skakaliśmy na trampolinach, zjeżdżaliśmy na wodnych ślizgawkach i bawiliśmy się świetnie.
Dzień 5: Ostatni dzień aktywności był przeznaczony na taniec i muzykę. Podzieliliśmy się naszymi najpopularniejszymi polskimi tańcami „Polonez” i „Belgijka” oraz zatańczyliśmy tradycyjne tańce litewskie, które okazały się bardzo podobne do tych, które zaprezentowaliśmy.
W drugiej części dnia do naszego projektu dołączyła profesjonalna grupa taneczna ze swoją instruktorką Liną, która pokazała nam tradycyjne stroje litewskie i zaprezentowała kilka bardziej wymagających tańców, w których wszyscy brali udział.
Wieczorem odbyła się bajeczna gala, podczas której wszyscy uczestnicy pojawili się na „czerwonym dywanie” i otrzymali certyfikat.
Dzień 6: Nadszedł koniec naszej podróży, pożegnaliśmy się z naszymi nowymi (na całe życie) przyjaciółmi i ruszyliśmy w stronę Wilna na kolejną rundę zwiedzania. Odwiedziliśmy wiele dzielnic, zamków i parków rozrywki, zanim wsiedliśmy do naszego autokaru do Polski.
Dzięki „Polsko-Litewskiemu Funduszowi” wymiany młodzieży, który sfinansował nasz projekt, nauczyliśmy się bezcennych lekcji o historii i tradycjach naszych krajów, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie ze wspaniałymi młodymi ludźmi, poprawiliśmy nasze umiejętności społeczne i odkryliśmy, jak możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w zespole, którego wcześniej nie znaliśmy.Ogromne podziękowania dla naszej litewskiej przyjaciółki i partnerki Daivy Pranskeviciene, która umożliwiła tę wymianę i zmieniła nasze życie na lepsze. Czekamy na Ciebie w Polsce!